Nowa ustawa hazardowa

W 2017 roku głównym tematem wśród graczy jest nowelizacja ustawy hazardowej z 2009 roku oraz zachodzące wskutek nowych zapisów zmiany na rynku bukmacherskim. Nic w tym dziwnego, ponieważ zmiany te są znaczące i dotyczą całego środowiska bukmacherskiego.

Działalność operatorów w Polsce wraz z wejściem postanowień nowej ustawy hazardowej w życie została ograniczona. Legalni bukmacherzy to tylko ci, którzy posiadają odpowiednie zezwolenie nadawane przez Ministra Finansów. Mogą wtedy prowadzić działalność naziemną oraz za pośrednictwem Internetu. Co z pozostałymi firmami bukmacherskimi? Do 1 lipca 2017 roku powinny opuścić polski rynek, uniemożliwiając graczom z Polski korzystanie z ich usług. W przeciwnym razie ich witryny internetowe zostaną zablokowane przez zobligowanych do tego dostawców Internetu. Z niemałymi konsekwencjami za udział w nielegalnych zakładach wzajemnych muszą się liczyć również sami gracze. Uczestnik gry hazardowej może spodziewać się grzywny do 120 stawek dziennych, kary pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tych kar jednocześnie. W 2017 roku stawka dzienna wynieść może od 66,66 zł do 26 664 zł, zatem na gracza może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości nawet 3 199 680 zł.

Jak rozpoznać legalnego bukmachera?

Każdy operator próbujący kontynuować swoją działalność na polskim rynku bukmacherskim po 1 lipca 2017 roku, zgodnie z zapisami ustawy hazardowej, będzie blokowany. Założenia są jasne, jednak trudno przewidzieć na ile sprawny będzie system eliminowania nielegalnych bukmacherów. Właśnie dlatego warto potrafić samodzielnie odróżnić legalnego bukmachera od tego, który działa niezgodnie z prawem i świadomie podjąć decyzję związaną z wyborem operatora.

Jak to zrobić?

Warto kierować się kilkoma wytycznymi:

• Jeśli usłyszysz o jakimś bukmacherze, w pierwszej kolejności po prostu sprawdź jego stronę internetową. Jeśli będziesz miał problem z dostaniem się na nią, prawdopodobnie oznaczać to będzie, że bukmacher, którego szukasz, jest nielegalny i zablokował graczom z Polski dostęp do swojej witryny

• Sprawdź, gdzie zarejestrowany jest poszukiwany przez Ciebie bukmacher. Jeśli jego siedziba będzie mieściła się na przykład na Malcie czy Gibraltarze, oznacza to, że bukmacher korzysta z udogodnień rajów podatkowych i uczestniczenie w grach przez niego organizowanych jest w Polsce nielegalne

• Zweryfikuj wiarygodność danego operatora, sprawdzając Rejestr Domen Zakazanych, będący listą nielegalnych bukmacherów w Polsce

• Skonfrontuj swoje domysły na temat bukmachera z listą podmiotów, które uzyskały zezwolenie na urządzanie i prowadzenie w Polsce działalności związanej z zakładami bukmacherskimi. łatwo ją znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Kierując się tymi wytycznymi każdy gracz jest w stanie odróżnić legalnego bukmachera. Jednak którego z nich wybrać? Przed podjęciem takiej decyzji warto dokonać porównania oferty bukmacherskiej i wybrać świadomie.

Legalny bukmacher nie znaczy gorszy bukmacher

Korzystanie z usług legalnego bukmachera to nie przykra konieczność, narzucona przez nową ustawę hazardową, ale rozsądny wybór gracza ze względu na liczne korzyści. To, co legalne, nie znaczy gorsze. Obecnie oferta legalnych bukmacherów jest rozbudowana, a co więcej, operatorzy dokładają wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich graczy, nawet tych najbardziej wymagających. Udział w legalnych zakładach wzajemnych to wciąż emocjonująca gra, jednak pozbawiona ryzyka prawnego. Grając u wiarygodnego bukmachera, a więc posiadającego koncesję, masz pewność, że nie postępujesz wbrew przepisom, a wygrane pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na przyjemności, a nie na pokrycie grzywny. Wybór legalnego bukmachera wiąże się też z gwarancją troski w kwestii przetwarzania danych osobowych, a także odpowiedzialnej gry. Podmioty znajdujące się na liście legalnych bukmacherów wspierają również państwo, odprowadzając 12% podatku od wkładu wniesionego przez każdego z graczy. Warto wspomnieć, że uregulowanie rynku bukmacherskiego skutkuje pozytywnym zjawiskiem, jakim jest uczciwa konkurencja wśród bukmacherów.